Mesaj de felicitare tuturor femeilor creștine, Ortodoxe, la praznicul Duminical

Hristos a înviat !

La Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, doresc să adresez gând de prețuire către toate femeile creștine, preotesei Lia, mamelor și soțiilor creștine din cuprinsul parohiilor noastre or.Parma și Imola, precum și bunicilor și mamelor noastre, nașelor și surorilor care prin jertfelnicia, credința și cucernicia cu care își trăiesc viața în Hristos și în Biserică, s-au făcut și se fac vestitoare și transmițătoare ale credinței, contribuind în mod esențial la păstrarea identității generațiilor prezente și viitoare, aici și în orice loc din lume unde ne-am afla.

Le rog pe Sfintele Femei Mironosițe să vă dăruiască râvna și curajul care le-a caracterizat pe ele, pentru a trai și a preda mai departe credința în Hristos Cel înviat din morți și a vă învrednici de harul și slava “apostoliei”, întru veșnica răsplată și bucurie!

Iar pe bunicile, mamele sau nașele noastre care au trecut la cele veșnice, Domnul Hristos, Preacurata Sa Maica și Sfintele Femei Mironosițe să le bucure în Împărăția Cerurilor și să le răsplătească pentru Darul Credinței pe care ni l-au predat, făcându-le parte de odihna cea veșnică.

Fie ca harul Sfintelor Femei Mironosițe să se reverse peste toate bunicile, mamele, nașele și fiicele Bisericii noastre și peste femeile creștine de pretutindeni!

Adevărat a Înviat!

Cu părintească binecuvântare, preotul Serghei

This entry was posted in ȘTIRI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *