Denia Prohodului Domnului

Numeroși credincioși au luat parte în seara zilei de 06 aprilie 2018, la Denia Prohodului Domnului, oficiată de preotul Serghei Popsecu la Biserica în cinstea sfintelor Femei mironosiţe din or. Parma.

La sfârșitul Doxologiei, cei prezenți au luat parte la tradiționala procesiune, care simbolizează ducerea către mormânt a Mântuitorului. După procesiune, toți credincioșii au trecut pe sub Sfântul Epitaf la intrarea în lăcașul de cult. Apoi, într-o atmosferă de solemnitate, Sfântul Epitaf a fost așezat pe Sfânta Masă, unde va rămâne până în ajunul Înălțării Domnului.

Denia Prohodului este una dintre cele mai importante, impresionante și tulburătoare slujbe din cultul Bisericii noastre, fiind atribuită imnografului bizantin Iosif Studitul. Cântarea Prohodului prezintă încheierea suferințelor și așezarea în mormânt a Mântuitorului. Prohodul este, de fapt, slujba de înmormântare cântată în trei stări ale căror imnuri alcătuite din strofe de 3 sau 4 versuri interpretate duios exprimă sentimentul de durere pentru suferințele Mântuitorului.

Sâmbăta Mare, care este ziua tăcerii absolute, a vidului existențial, este un timp suspendat, ce nu poate primi sens decât tot prin intervenția lui Dumnezeu. În această tăcere să așteptăm și noi priveghind și rugându-ne pentru ca Hristos să învieze biruind moartea și să ne învieze și pe noi din moartea patimilor în care singuri ne-am îngropat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *